Чи дорожчатимуть квартири в нашому обласному центрі? Чи користуються попитом приватні будиночки? Де вигідніше купувати житло – у забудовника чи на вторинному ринку? Чи спростилася процедура оформлення майнових прав громадян у зв’язку з реорганізацією БТІ? Про основні тенденції ринку нерухомості нашого міста та області журналісти дізналися під час прес-конференції, організованої Медіа-центром «Моє місто».

 

На запитання представників ЗМІ надали компетентні відповіді:

- Сергій Михайлович Рожець – перший заступник начальника Головного управління юстиції у Чернігівській області;

- Віталій Віталійович Баштовий – начальник реєстраційної служби Головного управління юстиції у Чернігівській області;

- Ольга Іванівна Борисенко – головний спеціаліст відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Головного управління юстиції у Чернігівській області;

- Тетяна Анатоліївна Борисова – приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу, уповноважений представник Нотаріальної палати України в Чернігівській області;

- Володимир Васильович Коваленко, приватний нотаріус;

- Сергій Анатолійович Бондаренко, директор АН «Квартал City».

Як повідомив присутнім Сергій Бондаренко, вартість квадратного метру житла та попит на нерухомість в Чернігові цього року не зазнали суттєвих змін. Невеличкий підйом ціни був зафіксований на початку 2013-го. Це можна пояснити ажіотажем, що виник наприкінці 2012-го: люди прагнули оформити угоди купівлі-продажу ще за старими нормами законодавства, тому попит значно збільшився, відповідно – й ціна. Попит є як на житло у новобудовах, хоча будівництво в таких обсягах, як ще декілька років тому, у нас в місті вже не ведеться, так і на вторинному ринку.

Щодо вартості, то на цей момент вартість житла на вторинному ринку вища.

Це пояснюється тим, що придбавши житло у новобудові, покупець має вкласти ще купу грошей у благоустрій квартири (сантехніку, двері, шпалери, плитку, лінолеум чи ламінат тощо). Ремонт квартири, придбаної на вторинному ринку, зазвичай вимагає менших коштів. Вартість квадратного метру житла на вторинному ринку в середньому – 6 тис. грн., на первинному – від 4 до 6 тис. (залежить від району, планування квартири). Найбільшим попитом, як і минулого року, користуються двокімнатні та трикімнатні квартири. Однокімнатні частіше запитують наприкінці літа, коли відбувається притік студентів. На чотирикімнатні попит слабкий.

Досить високий попит цього року ріелтори спостерігають на приватні будинки. Однак для Чернігова характерна така ситуація: ціни, особливо на будинки, яким понад 50 років, дещо завищені, тому люди віддають перевагу будинкам десь у передмісті. Там нові будинки можна купити дешевше. Вигідно також придбати земельну ділянку і звести власний дім. У межах Чернігова скромний будинок, що потребує ремонту, можна придбати від 50 тис. у.о., новіший – від 70 тис., а сучасні комфортабельні – від 110 тис. у.о. Ще одна з тенденцій: будинки площею понад 300 м кв. вже не користуються попитом. Люди намагаються їх продати, бо розуміють, що площа 150-200 м кв. – найоптимальніший варіант .

І хоча чернігівські ріелтори не бачать підстав, аби ціни на житло зростали, вони не радять відкладати придбання нерухомості. З 1 серпня переважна більшість компаній, які проводять оцінку житла, залишаться «поза грою». Очікується, що ліцензію на цей вид діяльності отримають всього 7-10 крупних фірм, відповідно, сама процедура подорожчає.

Крім того, з 1 вересня набере сили закон про те, що всі розрахунки на суму понад 150 тис. грн. треба буде проводити безготівково, тобто через банківські структури. Як саме це буде відбуватися – поки що остаточно не з’ясовано. Вочевидь, доходи багатьох осіб стануть більш прозорими й підконтрольними. Отже, зростання вартості послуг оцінювачів та сама оцінка певною мірою позначиться на наших витратах. У зв’язку з цим відбувається певне пожвавлення на ринку нерухомості.


Крім того, нотаріуси проводять реєстрацію обтяжень речових прав (наприклад, обтяження майна іпотекою), що виникли внаслідок укладення та нотаріального посвідчення правочинів та оформлення спадщини, та можуть здійснювати державну реєстрацію припинення обтяження (зняття заборони, припинення іпотеки). Новий порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно спростив процедуру проведення такої реєстрації під час посвідчення правочинів нотаріусами, вважаєперший заступник начальника Головного управління юстиції Сергій Рожець та уповноважений представник Нотаріальної палати України в області, приватний нотаріус Тетяна Борисова.Начальник реєстраційної служби Головного управління юстиції в області Віталій Баштовий повідомив про новий порядок здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, повноваження органів державної реєстрації прав. Зокрема, під час посвідчення договорів купівлі-продажу, дарування нерухомого майна та земельних ділянок, набуття права власності на успадковану нерухомість нотаріус здійснює одночасно процедуру державної реєстрації права власності на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Відомості до Реєстру заносяться нотаріусом одразу після нотаріальної дії, тобто реєстрація речових прав на нерухоме майно відбувається за принципом «єдиного вікна».

За словами Тетяни Борисової, реєстрація речових прав на нерухоме майно є технічним процесом, в якому нотаріус має величезний досвід. Спрощення процедури реєстрації речових прав нотаріусами не вплинула на результативність вчинення ними нотаріальних дій. Якщо порівнювати кількість договорів відчуження квартир, посвідчених за шість місяців 2012 року та за аналогічний період 2013 року, то станом на 1 липня 2012 року нотаріусами посвідчено 1838 договорів відчуження квартир, а станом на 1 липня 2013 року посвідчено 1869 таких договорів. Упродовж І півріччя поточного року скарги на дії нотаріусів до Головного управління юстиції у Чернігівській області не надходили.

Про що має знати покупець, який збирається придбати квартиру, будинок чи земельну ділянку, представникам ЗМІ розповів приватний нотаріус Володимир Коваленко. По-перше, нотаріус має перевірити, щоб цей об’єкт не перебував під арештом чи забороною. Цю інформацію містить державний реєстр речових прав на нерухоме майно. По-друге, він має переконатися, що саме ця людина є власником. Питання прописки вже не є актуальним. Зараз новий власник під час продажу квартири має право виписати будь-кого, навіть неповнолітніх, інвалідів, чи людей, котрі перебувають у місцях позбавлення волі.

По-третє , якщо раніше перед продажем квартири її власник обов’язково брав витяги в БТІ щодо перепланування квартири й мав внести зміни в технічний паспорт, зараз відбувається по-іншому. На сьогодні не всі перепланування треба узаконювати, тому нотаріус не приділяє цьому моменту особливої уваги. Це залишається на розсуд покупця. Однак перед проведенням будь-яких операцій з купівлі-продажу житла ріелтори радять чернігівцям проводити техінвентаризацію, оскільки техпаспорт у такому випадку підтверджує і наявність квартири за вказаною адресою, і законність перепланувань, якщо такі були.

Якщо нотаріуси реєструють операції з купівлі-продажу квартир, оформляють спадок, то державні реєстратори – операції з новими житловими будинками і земельними ділянками. Вони ж видають свідоцтва про державну реєстрацію речових прав на нерухомість, зокрема, у випадках: коли реєструється право власності на підставі свідоцтва про право власності на новобудову (під час реконструкції або реставрації об'єктів; членам житлово-будівельного кооперативу після повного погашення його вкладу; під час внесення нерухомості до статутного капіталу юридичної особи); коли проводиться реєстрація прав на підставі рішень судів або реєстрація обтяжень на підставі рішень органів місцевої влади.


  

 

По материалам http://media-center.net.uaПолучите консультацию по любым вопросам, связанным с покупкой
или продажей недвижимости в Чернигове

+38 (0462) 611-475

+38 (063) 816-22-42

14000, Чернигов, пр-т Победы, 62, оф. 204

Оставьте нам свой номер телефона и мы перезвоним Вам в течении 5 минут.
С 9:00 до 21:00