Ви запитували

Консультації з нижченаведених питань надає директор Агентства нерухомості «Квартал-CITY» (м. Чернігів) Сергій БОНДАРЕНКО.

Чи можна оскаржити договір дарування через суд?

Правочин, укладений під впливом обману, насильства, погрози, зловмисної угоди представника однієї сторони з іншою стороною, а також правочин, який особа була змушена здійснити внаслідок збігу важких обставин на вкрай невигідних для себе умовах, ніж інша сторона скористалася (кабальна угода), може бути визнаний судом недійсним за позовною заявою потерпілого. Так само можна оскаржувати договір дарування на підставі того, що такий договір був укладений громадянином, хоч і дієздатним, але він перебував у момент її здійснення в такому стані, коли він не був здатний розуміти значення своїх дій та керувати ними.

Проте слід пам'ятати, що термін позовної давності на вимогу про визнання договору дарування недійсним внаслідок вчинення його під впливом насильства або обману і про застосування наслідків його недійсності складає п’ять років. Перебіг строку позовної давності за вказаною вимогою починається з дня припинення насильства або загрози, під впливом яких був укладений договір, або з дня, коли потерпілий дізнався чи повинен був дізнатися про інші обставини, які є підставою для визнання договору дарування недійсним. Перебіг строку позовної давності при визнанні договору дарування недійсним за іншими обставинами складає один рік.

 

Варто знати

Що має бути у хорошому заповіті

Якщо ви хочете оформити заповіт, то вам завжди слід пам'ятати декілька простих правил його складання.

По-перше, заповіт має бути складено юридично грамотно, з використанням формулювань, які однозначно свідчать про зміст і спрямованість останньої волі спадкодавця.

По-друге, краще не допускати режиму спільної часткової власності. Щоб уникнути можливих конфліктів, якщо дозволяє спадкове майно, краще встановити режим роздільної власності на кожний об'єкт, що передається у спадок. Це дозволить уникнути судових конфліктів, пов'язаних із розподілом спадщини, визначенням порядку користування спільним майном і виділу частки.

По-третє, не потрібно забувати про можливість визначення конкретного спадкоємця. Визначення спадкоємця – означає вказати у заповіті іншого спадкоємця на випадок, якщо призначений у заповіті спадкоємець або спадкоємець заповідача за законом помре до відкриття спадщини, або одночасно із заповідачем, або після відкриття спадщини, не встигнувши її прийняти, або не прийме спадщину з інших причин чи відмовиться від неї, або не буде мати право успадковувати чи буде усунений від спадщини як недостойний.

Наприклад, якщо призначений у заповіті спадкоємець не прийме спадщину, успадковувати буде інший. Визначення спадкоємців допомагає передбачити різні варіанти розвитку подій і для кожного з них конкретизувати волю спадкодавця.

По-четверте, не варто забувати про охорону спадкового майна. При відсутності спадкоємців першої черги, в перші дні після спадщини може відбуватися цілковита плутанина. Ось лише одна з історій: спадкодавець склала заповіт на двоюрідного брата і племінника в рівних частках. Один зі спадкоємців за заповітом проживав у Чернігові, інший − у Прилуках. Слід зазначити, що спадкодавець була досить заможною жінкою: кілька квартир у Києві, два автомобілі, солідна грошова сума на банківському рахунку. У перші дні після відкриття спадщини, поки не встигли приїхати спадкоємці за заповітом, творилося щось неймовірне. Спадкоємці, що проживали у Києві і не мали ніяких прав на майно, вивезли з квартири плазмовий телевізор, зникли всі гроші з квартири, норкова шуба, коштовності. Логіка їхніх дій відповідала лише одному закону – закону жадібності.

Витребувати майно, яке було вивезене подібним способом, украй складно. Тому краще зовсім не допускати подібних ситуацій. Для цього Цивільним кодексом України передбачена відповідна фігура – виконавець заповіту. Повноваження виконавця заповіту грунтуються на заповіті, яким він призначений, і засвідчуються свідоцтвом, що видається нотаріусом.

Для довідки

Агентство нерухомості «Квартал- CITY », директором якого є Сергій Бондаренко, знаходиться за адресою: м. Чернігів, проспект Перемоги, 62, офіс 103 (приміщення видавництва «Деснянська правда»). Телефони: (0462) 611-475; (063) 816-22-42.